bee_mai.jpg, 33kB Hlava rodiny toužila po včelách už od mládí, teoreticky byl vybaven, nicméně strach ze včelích žihadel mu bránil stát se praktikem...

Po pořízení Samoty ovšem pochopil, že moje spotřeba medu je taková, že bez včel se prostě neobejdeme. A navíc, jako na zavolanou, ve vedlejší vsi prodávali pozůstalost po včelaři. Pro začátek jsme si přivezli 5 včelstev a začalo hledání naší cesty ke včelám.

vc2.JPG, 75kB Včely byly ve starých univerzálech a v těch se nám včelařit opravdu nechtělo. Koupili jsme proto nízkonástavkové úly Langstroth 2/3.

Také jsme věděli, že chceme-li opravdu kvalitní včelí produkty, musíme včelařit nějak jinak, než je u nás běžné. Hned od začátku jsme tedy začali na přirozeném včelím díle. Naše včely plodují i medují pouze v prostředí, které je jim vlastní a je pro ně přirozené.

Od letošního roku, tedy 2014, zkoušíme u několika včelstev striktně oddělovat plodištní a medné plásty. Protože víme, že včelstva (narozdíl od včelařů) preferují velké plásty, necháváme prostavět volnou stavbou dva nízké nástavky langstroth 2/3 pouze s horním trámkem. Cílem je, aby plodiště tvořily 4 nízké nástavky.
Tyto plásty nikdy nebudeme vytáčet. Tím chceme zamezit možné kontaminaci medu zbytkovými rezidui z léčení nařízeného Státní veterinární správou.
Jako medníky dál používáme nízké nástavky s rámečky s volnou stavbou. vc3.jpg, 55kB

Vedle úlů langstroth máme i několik včelstev v české klasice 39 x 24. U nich také postupně přecházíme na včelaření s divočinou. K tomu abychom nemuseli drátkovat a používat mezistěny, jsou rámky rozděleny laťkou. Tím se vytvořily dva nízké rámečky v jednom.

Svým genotypem jsou naše včely převážně "české kraňky." Některá včelstva zakládáme po inseminovaných matkách (Vigor, Havlín)

Pokud budete mít zájem, jsme po domluvě schopni připravit Vám oddělek na jakoukoli rámkovou míru včetně volné stavby pouze na trámkách. Vizte podrobnosti

Podívejte se i na malý fotoseriál "Jak jsme osazovali japonský úl"


created by Dani